Venkovní osvětlení

Venkovní osvětlení pro dokonalou atmosféru na zahradě

Venkovní osvětlení je pro okouzlující a bezpečnou zahradu nezbytné, a proto nabízíme široký výběr venkovních svítidel. Naše venkovní světla vytvoří jedinečnou atmosféru v každé zahradě.

#ShowMore#

Nabízíme venkovní lampy, venkovní svítidla na senzor, venkovní svítidla na baterky či solární venkovní svítidla. V ledmarket.cz máme pro každého osvětlení na zahradu nebo terasu. Stačí si vybrat.

Podle jakých parametrů vybírat venkovní osvětlení?

Není světlo jako světlo. Je třeba rozlišovat mezi svítidly do vnitřních a venkovních prostor. Každé z nich má totiž svoje parametry. Pokud vybíráte venkovní osvětlení, je třeba si před jeho pořízením odpovědět na základní otázky:  

  • Proč chci venkovní světlo pořídit? Bude jeho účel spíše funkční nebo dekorativní?
  • Která místa potřebují ve venkovních prostorách mého domu osvětlit?
  • Jakou intenzitu světla budu pro jednotlivá místa potřebovat?

Odolnost venkovních světel

Velmi důležitá je odolnost venkovních světel, na rozdíl od těch v domácnosti tyto typy osvětlení musí odolávat vlivům počasí, jako je déšť, mráz, ale také velká horka a další vlivy.

Venkovní osvětlení jsou vyrobena tak, aby se zamezilo průniku vody či prachu do svítidla. Odolnost se označuje písmeny IP a dále následuje číslo, které informuje o samotné odolnosti. První číslice přináší informaci o ochraně před vniknutím prachu, druhá o ochraně před vniknutím vody.  

Platí jednoduchá poučka, čím vyšší číslo za IP, tím vyšší ochrana. Do venkovních prostor se vyplatí využívat osvětlení s označením IP65, které ustojí i větší deště. Pokud sháníte osvětlení do bazénu, hledejte označení alespoň IP68.

Životnost venkovních světel

Jestliže nechcete světla rok co rok ve venkovním prostředí měnit, zaměřte se i na životnost svítidel. Ta je dána obvykle materiálem, z kterého je svítidlo vyrobeno. Jako optimální se jeví hliník v kombinaci s tvrzeným sklem, zvlášť pokud potřebujete světlo k osvětlení cestiček v zahradě nebo např. sháníte nájezdové osvětlení.  

Co se týče dalších typů venkovního osvětlení, jako jsou nástěnná nebo stropní venkovní svítidla, dobrými materiály jsou kromě hliníku a skla také ocel nebo vysoce odolný plast.

Úspora venkovních světel

Finanční úspora je příjemným bonusem, který mohou venkovní světla nabídnout. Je třeba ale vědět, po kterých světlech sáhnout. Mezi oblíbená úsporná řešení patří využití LED osvětlení, využití svítidel s pohybovým senzorem nebo solárních svítidel.

LED osvětlení

Typ LED osvětlení se na českých zahradách objevuje stále více často - šetří energii a ve srovnání s klasickou žárovkou má i delší životnost. To je často důvodem, proč si lidé LED osvětlení do venkovních prostor pořizují.  

Naše rada: Nepoužívejte jako zdroje světla úsporné žárovky. Také v tomto případě nejlépe fungují LED žárovky. Okamžitě poskytují 100 % jas.

Svítidla s pohybovým senzorem

Svítidla s pohybovým senzorem se v rámci venkovního osvětlení využívají také stále častěji. Mnoho typů zahradních lamp už má integrovaný pohybový senzor. V naší nabídce naleznete nástěnná svítidla s pohybovým senzorem i solární osvětlení s pohybovým čidlem.  

Proč jsou světla s pohybovým senzorem tak oblíbená? Důvod je velmi jednoduchý.

Jen si představte tuto situaci: Tašky s nákupem v rukou, klíč někde v kapse nebo kabelce a cesta k domu přes zahradu před vámi. Venkovní svítidla s pohybovým senzorem vám zajistí světlo přesně ve chvíli, kdy to potřebujete. Neplýtváte díky nim energií ani nepřispíváte k nežádoucímu světelnému smogu.

Výhody pohybových senzorů:
  • Větší komfort díky automatickému rozsvícení světla
  • Menší riziko zranění - je snazší a rychlejší vidět stupně schodů nebo kámen v cestě
  • Úsporné a ekologické - světlo se rozsvítí pouze tehdy, když je potřeba
  • Větší bezpečnost na pozemku - nezvaní hosté jsou opravdu neradi středem pozornosti

Solární svítidla

Využívat solární osvětlení, třeba na vaší zahradě, vám může přinést mnoho výhod.

Tento způsob svícení je ekologický, jelikož využívá alternativní zdroje energie. Solární osvětlení vám šetří čas i peníze, velmi jednoduchá je také jejich instalace.

Intenzita osvětlení

Lumeny udávají hodnotu světelného toku. Víte ale, jak určit, kolik lumenů vlastně potřebujete pro vaše zahradní osvětlení? Finální výběr záleží na vás - čím více lumenů, tím intenzivnější osvětlení.  

Jinak intenzivní osvětlení budete potřebovat k osvětlení příjezdové cesty, jiné ke stropnímu svítidlu k posezení s přáteli a jinou intenzitu světla vyžadují dekorativní zahradní lampy sloužící k osvětlení vašich záhonů. Právě účel, ke kterému chcete venkovní svítidlo používat, určuje, kolik lumenů by venkovní svítidlo mělo mít. 

Pro základní osvětlení v místnostech lze využít jednoduchý výpočet -  na 1 m² se obvykle počítá 100 lumenů, v místnostech, kde je potřeba více světla, jako jsou kuchyně nebo pracony, se počítá i s 300 lumeny na 1 m². 

Intenzita osvětlení ovlivňuje osvětlenost plochy, na kterou dopadá ze svítidla světelný tok udávaný v lumenech. Intenzita osvětlení se běžně udává v luxech (lx).  

Doporučená intenzita osvětlení (v lx) na m²

Ideální venkovní prostory pro toto osvětlení

50 -75 lx

chodníky kolem domu, dekorativní zahradní osvětlení

100 lx - 150 lx

osvětlení vchodových dveří

200 lx - 300 lx

osvětlení v pergole, v dílně

Druhy venkovních svítidel od A až do Z

Nabídka venkovního osvětlení je opravdu široká, a tak může být těžké si vybrat. Proto přinášíme přehled venkovních svítidel a jejich výhody, abyste váš výběr mohl být alespoň o trochu snazší.

  • stropní svitidla
  • nástěnná svítidla
  • nájezdová svítidla
  • zahradní lampy
  • solární svítidla
  • svítidla s pohybovým senzorem
  • osvětlení domovní čísla
  • venkovní technická svítidla

Stropní svítidla

Stropní osvětlení je pravděpodobně tím nejzákladnějším. Využití najde v každé domácnosti i terase. Ptáte se ale, jak se liší venkovní stropní svítidla od těch vnitřních? 

Tyto dva typy osvětlení jsou si opravdu podobné, a tak někomu mohou rozdíly možná uniknout. Přitom jsou poměrně zásadní.

Venkovní stropní svítidlo oproti tomu určenému do interiéru musí mít specifické vlastnosti pro použití venku. Jednou z nich, a vlastně tou nejzásadnější, je ochrana před deštěm a nečistotami.  

Na trhu jsou k dostání v mnoha provedení. Mohou se lišit tvarem, velikostí, designem a funkčními prvky. Jdou snadno spárovat i se senzorem pohybu, který je obzvlášť užitečný. Běžnou praxí jsou také ve spojení s LED žárovkami nebo solární technologií, které šetří energii, peníze i přírodu.

Venkovní nástěnná svítidla

Další alternativou venkovního osvětlení jsou nástěnná svítidla. Od těch stropních se příliš neliší, i nástěnné provedení venkovního osvětlení je možné instalovat v kombinaci s pohybovým senzorem, LED žárovkami nebo solárním systémem a především musí být odolné proti povětrnostním vlivům.  

Faktem je, že by měla být ještě o něco rezistentnější. Ptáte se proč? Narozdíl od stropních svítidel, nástěnné osvětlení je často umístěné v místech bez přístřeší, a je tak přímo vystaveno rozmarům počasí. Hledejte proto nástěnné osvětlení certifikované proti průniku pevných a kapalných částic.

V čem tedy spočívají výhody nástěnných venkovních svítidel? Především v tom, že pro jejich instalaci nepotřebujete strop. Dají se připevnit přímo na zeď všech druhů. A pokud vám záleží na designu, s čistým svědomím můžeme říct, že nástěnná světla mají o něco rozmanitější provedení. Jsou k dostání například v moderním, rustikálním, industriálním i vintage stylu. A tím výčet různosti vzhledů rozhodně nekončí.

Za zmínku stojí také fakt, že některá nástěnná svítidla zvládnou svítit zároveň nahoru i dolů a jiná si můžete nasměrovat, kam potřebujete.

Dalším skvělým doplňkem jsou také venkovní nástěnná svítidla i s kamerami, které lze ovládat přes mobilní aplikaci, a jejichž součástí je i reproduktor s intercomem a zvukovým alarmem.

Nájezdová svítidla

Nájezdová svítidla, známá také jako venkovní zapuštěné osvětlení, doslova splynou se svým okolím. Jejich účel se různí a podle toho i intenzita osvětlení apod. 

Toto bodové osvětlení může mít praktický účel, jako třeba zvýraznit příjezdovou cestu ke garáži nebo osvětlit chodník či nebezpečné schody k vchodovým dveřím. Často si jej lidé ale volí i jako dekorativní prvek zdobící zahradu, dominantní stěnu domu nebo uměleckou sochu. 

Ve všech případech ale nájezdová svítidla poskytují potřebné osvětlení, zatímco jeho zdroj zůstává skryt. 

Zásadní vlastností u těchto svítidel je jisto jistě odolnost. Samozřejmostí je rezistence proti vodě a nečistotám. Zajimat by vás ale mohla i maximální zátěž a rychlost v případě, kdy budete chtít přes světla jezdit autem. Ano, nájezdová svítidla zvládnou i tíhu auta, pokud jsou k tomu vyrobena.

Základním tvarem jsou světla kulatá a hranatá, od čtverce až k obdélníku různých velikostí. A nakonec, i toto venkovní osvětlení lze kombinovat s LED žárovkami, solární technologií a dokonce senzorem pohybu.

Zahradní lampy

Nedáte dopustit na romantickou procházku parkem za svitu měsíce a pouličních lamp? Takovou atmosféru si můžete vytvořit i u vás na zahradě s pomocí zahradních lamp. 

Zahradní lampy ale nejsou příliš podobné těm, které potkáváte v ulicích. Jsou mnohem menší a mnohem elegantnější. Maximální výška těchto lamp je zhruba 1 metr. Většinou jsou ale mnohem menší. 

Častým použitím je nasvícení cest, záhonů nebo i většího prvku. K dostání jsou totiž v několika provedení, od sloupku se zakončením svítícím dolů, nahoru nebo celkově až po hrot s hlavicí umožňující nastavení osvětlení na konkrétní místo či předmět.

Solární svítidla

Chcete dodat zahradě trochu romantiky a světelných akcentů? Solární svítidla jsou tou správnou volbou. Že díky solární energii, která je ekologická, obnovitelná a velmi šetrná, vám tato technologie ušetří nějakou tu kačku, už víte. Ale věděli jste, že solární zdroj lze kombinovat snad se všemi druhy venkovních světel?

Solární svítidla najdete v celé řadě modelů. Mohou vypadat jako menší lampy na zapíchnutí do země, nebo jako malá soška v centru vašeho záhonu.

Kromě šetrnosti k přírodě a vaší peněžence, je neopomenutelnou výhodou to, že kvůli instalaci nemusíte volat elektrikáře, ani nikam natahovat kabely. 

Solární svítidla jsou na trhu k dostání s úrovní jasu až 400 lumenů. Jejich výdrž je velmi individuální v závislosti na baterii, žárovce a slunečním světle. Obecně ale zvládnou svítit 5 až 20 hodin.

Doba nabití solárních světel je také individuální záležitost. První nabití si ale žádá trochu trpělivosti. Při prvním použití musí být baterie svítidla plně nabitá, což může trvat dva nebo i deset dní. Vše závisí na počasí.  

Tip: Pro rychlé nabíjení je důležité také umístění světel. Není tedy vhodné dávat moduly pod střechu nebo do stínu. Ideálním umístění je na jih. 

Velkou výhodou je také to, že solární svítidla nemusíte chodit zapínat ručně. Mají tzv. soumrakový senzor, díky kterému se světlo rozsvítí, jakmile zajde slunce, pokud je tedy ovšem dostatečně nabité.

Svítidla se senzorem pohybu

Senzor pohybu je velmi praktická věc, o tom už jsme výše psali. Může být přímo součástí venkovních svítidel nebo s nimi být dodatečně propojen. Důležité je ale nastavení venkovního čidla. 

Při výběru svítidel s pohybovým senzorem dbejte na úhel a rozsah snímání, ale i dobu svitu. U některých svítidel totiž tyto parametry nelze upravovat, proto je podstatné si pozorně nastudovat popis výrobku. 

  • Úhel snímání – vyznačuje prostor ze strany na stranu, ve kterém je zaznamenán pohyb a světlo rozsvítí. Při 180° bude snímána celá fasáda a žádný pohyb senzoru tedy neunikne. Sloupková svítidla používaná při osvětlení cest si vystačí i se 120°. S větším úhlem snímání ale nikdy chybu neuděláte, úhel lze většinou nastavit manuálně pomocí panelů.

  • Rozsah snímání – vyznačuje vzdálenost, ve která je zaznamenán pohyb. Při nastavování je dobré přizvat si asistenta, který procházením sem a tam senzor vyzkouší. Následně stačí jen doladit k dokonalosti.

  • Doba svitu – označuje dobu, po kterou bude svítidlo rozsvícené. Při tomto parametru je dobré brát v úvahu účel svítidla. Jinak dlouho vám bude trvat cesta autem do garáže a jinak dlouho půjdete s nákupem k domovním dveřím. Doba svitu se pohybuje od několika sekund až po několik minut a lze jej většinou nastavit dle potřeb.

  • Citlivost světla na pohyb – hodí se v případě, že máte domácího mazlíčka, který rád tráví čas na zahradě. Nechcete-li, aby jeho pobíhání neustále světlo zapínalo, můžete tento ovladač nastavit zhruba na polovinu jeho rozsahu.

Čidla mohou využívat hned 4 druhy senzorů:

  • pasivní infračervené senzory (PIR senzory) – zachycují tepelný obraz a reagují na změny tepla, hodí se například na zahradu se psem
  • vysokofrekvenční nebo radarové senzory – využívají elektromagnetické vlny
  • ultrazvukové senzory – používají se pouze v interiérech, protože pracují s odrazem zvuku
  • kamerové senzory – elektronicky analyzují obsah obrazu 

Jaká svítidla se zabudovaným pohybovým senzorem tedy můžete sehnat? Jsou to:

  • nástěnná svítidla
  • stropní svítidla
  • osvětlení cest
  • sloupková svítidla
  • venkovní světla s kamerou 

Nutno podotknout, že ostatní druhy osvětlení lze se senzorem pohybu propojit dodatečně.

Osvětlení domovního čísla

Pro ty, kteří chtějí, aby jejich domovní číslo bylo vidět na první pohled i za tmy, existuje také osvětlení domovního čísla. Jsou to v podstatě různé nástěnných svítidel připomínající tabulku, na kterých je napsané číslo domu. 

Ani zde nejste omezeni tvary, velikostí ani provedením.

Venkovní technická svítidla

Technická svítidla lze přirovnat k průmyslovým zářivkám. Jedná se o svítící trubici, kterou lze připevnit na různé povrchy do různých poloh. Využití najdou například v dílně nebo venkovní kuchyni.

Jak se venkovní světlo montuje?

Na tuto otázku neexistuje univerzální odpověď. Nabídka svítidel, která lze zařadit mezi venkovní lampy, je prostě příliš široká. Umístění dekorativní solární koule se zemním hrotem do záhonu je jedna věc. Ale instalace zapuštěného svítidla do příjezdové cesty je věc úplně jiná. Vše tedy závisí na modelu lampy. 

Praktický montážní návod je obvykle součástí každého balení. Ideálním řešením by však bylo zadat práci důvěryhodnému elektrikáři, což lampě prospěje a ušetří vaše nervy.

Která místa nezapomenout osvítit a jaké svítidlo použít

Venkovní prostory včetně zahrad jsou velmi rozmanitým prostorem. Na jaké části byste při osvětlování venkovních prostor kolem domu neměli v žádném případě zapomenout?

Osvětlení vchodových dveří

Nezapomeňte osvítit vaše vchodové dveře. Při návratu domů ve večerních hodinách jistě oceníte, když si na klíčovou dírku nebudete muset svítit mobilním telefonem. Jako velmi dobré se v tomto případě jeví svítidla s pohybovým senzorem. Podobně jako vchodové dveře si můžete pořídit osvětlení domovního čísla.

Osvětlení přístupových cest

Důležité je i osvětlení přístupových cest - veškerých chodníků, záhonů nebo třeba osvětlení kolem bazénu. Toto osvětlení je nezbytné pro bezpečnou orientaci v zahradě. Podobně tomu je i v případě osvětlení příjezdové cesty. Pro tyto účely se vám budou jistě hodit nájezdová svítidla nebo sloupcové zahradní lampy.

Bazénové osvětlení

Pokud máte v zahradě bazén, neměli byste zapomenout ani na jeho osvětlení. Večerní nečekaná koupačka v případě, kdy spadnete do neosvětleného bazénu nepotěší nikoho. Kromě osvětlení kolem bazénu není od věci ani osvětlení přímo v bazénu. V tomto případě se pečlivě zaměřte na odolnost bazénových světel. Také jejich instalaci doporučujeme přenechat odborníkům.

Osvětlení verandy, terasy nebo pergoly

Nejčastěji lidé shánějí osvětlení na verandu, terasu nebo pod pergolu. To jsou často v zahradách relaxační zóny, kde člověk odpočívá, čte si, zve přátele na kávu nebo večerní posezení v letních měsících.  

Ani tady by proto nemělo chybět příjemné osvětlení. Vybírat můžete ze stropních i venkovních nástěnných svítidel.

Tam, kam elektřina nedosáhne

Rádi byste osvítili nějakou část venkovního prostoru, ale v blízkosti není zdroj elektřiny? Nevěšte hlavu. Dnes existují 2 základní možnosti jak svítit i tam, kde není zdroj elektrické energie.

Pořídit si můžete venkovní světla na klasické baterie, nebo právě solární svítidla, která využívají alternativní zdroj energie, sluneční záření.

Nejprodávanější

5725 nastenne svietidlo bruno 2xgu10 d black
671 Kč
(559 Kč bez DPH)
4900 pixi pir white
PIXI PIR WHITE
Skladem (>50 ks)
Kód: 3695
 
211 Kč
(176 Kč bez DPH)
5713 nastenne svietidlo gamp 2xgu10 d black
Nástěnné svítidlo GAMP 2xGU10 D BLACK
Skladem (>50 ks)
Kód: 4019
 
289 Kč
(241 Kč bez DPH)
4084 vonkajsie zahradne svietidlo plant led 3w black neutral white
 
318 Kč
(265 Kč bez DPH)
5554 nastenne svietidlo gordon 2xgu10 black
Nástěnné svítidlo GORDON 2xGU10 BLACK
Skladem (>50 ks)
Kód: 3937
 
253 Kč
(211 Kč bez DPH)
4903 pohybovy senzor azor pir white
Pohybový senzor AZOR PIR WHITE
Skladem (>50 ks)
Kód: 3696
 
179 Kč
(149 Kč bez DPH)
5797 solarne svietidlo hel led 32 0 06w cold white
 
83 Kč
(69 Kč bez DPH)
4513 solarne svietidlo ibra led 0 18w cold white
 
179 Kč
(149 Kč bez DPH)
5494 technicke svietidlo frodo led 36w cold white
 
378 Kč
(315 Kč bez DPH)
7258 vonkajsie najazdove svietidlo ground square ozzo gu10 silver kopia
 
481 Kč
(401 Kč bez DPH)
Stránka 1 z 1 - 26 položek celkem
5725 nastenne svietidlo bruno 2xgu10 d black
559 Kč bez DPH
671 Kč
Kód: 4007
7177 stropne bodove prisadene svietidlo ada 1 ozzo sh 212 b b gu10 ip44 black Kód: ADA1-SH-212-B/B
5722 nastenne svietidlo bruno gu10 d black
433 Kč bez DPH
519 Kč
Kód: 4006
5719 nastenne svietidlo bruno 2xgu10 c black
559 Kč bez DPH
671 Kč
Kód: 4005
5716 nastenne svietidlo bruno gu10 c black
433 Kč bez DPH
519 Kč
Kód: 4004
5608 stropne svietidlo zorba dwl gu10 black
Novinka Top produkt
257 Kč bez DPH
308 Kč
Kód: 3955
4828 bodove svietidlo viki c white
117 Kč bez DPH
140 Kč
Kód: 3669
4672 vonkajsia lampa forest 50 gu10 d
720 Kč bez DPH
864 Kč
Kód: 3604
4669 nastenne svietidlo s pohybovym senzorom forest s gu10 d
617 Kč bez DPH
740 Kč
Kód: 3603
4666 vonkajsia lampa forest 50 gu10 c
720 Kč bez DPH
864 Kč
Kód: 3602
4663 nastenne svietidlo s pohybovym senzorom forest s gu10 c
617 Kč bez DPH
740 Kč
Kód: 3601
4570 nastenne svietidlo taras wll 2xgu10 inox
505 Kč bez DPH
606 Kč
Kód: 3570
4567 nastenne svietidlo taras wll gu10 inox
395 Kč bez DPH
474 Kč
Kód: 3569
4564 nastenne svietidlo taras spt gu10 inox
426 Kč bez DPH
511 Kč
Kód: 3568
4540 nastenne svietidlo kasjan 2xgu10 c grey
527 Kč bez DPH
632 Kč
Kód: 3559
4537 nastenne svietidlo kasjan gu10 c grey
430 Kč bez DPH
516 Kč
Kód: 3558
4138 bodove svietidlo viki c mat chrome
132 Kč bez DPH
158 Kč
Kód: 3182
4135 bodove svietidlo viki c chrome
132 Kč bez DPH
158 Kč
Kód: 3181
3829 nastenne svietidlo keler 2xgu10 inox
702 Kč bez DPH
842 Kč
Kód: 3018
3826 nastenne svietidlo keler gu10 inox
527 Kč bez DPH
632 Kč
Kód: 3017
3823 nastenne svietidlo aster 2xgu10 inox
420 Kč bez DPH
504 Kč
Kód: 3016
3820 nastenne svietidlo aster gu10 inox
339 Kč bez DPH
407 Kč
Kód: 3015
3817 nastenne svietidlo forest 2xgu10 d
Top produkt
418 Kč bez DPH
501 Kč
Kód: 3014
3814 nastenne svietidlo forest gu10 d
314 Kč bez DPH
377 Kč
Kód: 3013
3811 nastenne svietidlo forest 2xgu10 c
418 Kč bez DPH
501 Kč
Kód: 3012
3808 nastenne svietidlo forest gu10 c
314 Kč bez DPH
377 Kč
Kód: 3011

Naše kolekce venkovních svítidel nabízí výběr osvětlení pro exteriéry s důrazem na styl, bezpečnost a výkon. Osvětlete vaše venkovní prostory pomocí široké škály světelných zdrojů, které zajistí osvětlení zahrady, terasy nebo vstupních chodeb. Naleznete zde moderní LED svítidla, klasické lampy se senzory, sloupová svítidla a další řešení, která zajistí pohodlí, estetiku a bezpečnost vaší domácnosti. Bez ohledu na to, zda hledáte svítidlo s úsporným LED technologickým řešením nebo elegantním stylem, naše nabídka vám umožní najít to správné světlo pro vaše venkovní prostředí. Investujte do kvalitního a spolehlivého osvětlení, které vytvoří příjemnou atmosféru a zajistí vaše venkovní prostory.

Doručení ZDARMA
Doručení ZDARMA
k objednávce nad 1000 kč