Vnitřní osvětlení

Vnitřní osvětlení je dnes už téměř neodmyslitelnou součástí našich životů. Jen díky němu se můžeme věnovat našim oblíbeným činnostem i po západu slunce za dostatečné viditelnosti. Pro dokonalé uspokojení našich potřeb je však potřeba různých typů svítidel. Právě proto v naší nabídce naleznete široký výběr vnitřního osvětlení.

#Showmore#

Na jaké druhy vnitřního osvětlení můžete narazit?

  • Stropní svítidla
  • Nástěnná svítidla
  • Lustry
  • Bodová svítidla
  • Podhledová svítidla
  • Stolní lampy
  • Stojací lampy
  • Kolejnicový systém osvětlení
  • Koupelnová svítidla
  • Svítidla s pohybovým senzorem
  • Svítidla na dálkové ovládání
  • Nábytková svítidla
  • Orientační svítidla
  • Technická svítidla

Stropní svítidla

Stropní interiérová svítidla řadíme do skupiny hlavního osvětlení. Jejich úkolem je osvětlit celou místnost. Mezi stropními svítidly naleznete moderní LED svítidla ale i klasická svítidla se žárovkami. Stropní svítidla jsou vhodná téměř do každé místnosti díky jejich rozmanitému provedení. V nabídce naleznete různé velikosti, materiály, barvy i tvary.

Nástěnná svítidla

Hlavní rozdíl mezi nástěnnými a stropními svítidly je jejich umístění. Jak vyplývá z názvu, nástěnná svítidla se montují na stěny. Stejně jako stropní svítidla interiérová svítidla na stěnu naleznete v LED provedení i v provedení klasické žárovky. U některých je možné směr svícení regulovat, jiné mají sklon pevně daný. Z estetického hlediska je možné vybrat si ze širokého spektra barev a designů.

Lustry

Lustry patří obvykle do kategorie závěsných svítidel a mají významnou estetickou funkci. Vyrábí se většinou ze skla, křišťálu, dřeva nebo kovu. Vhodné jsou především do místností s vysokými stropy. V nabídce je možné najít lustry v moderních ale i romantickém stylu.  

I v rámci jedné místnosti se styl svítidel bude jemně lišit. Lustry do obývacího pokoje bývají obvykle honosnější. Oproti tomu lustry do kuchyně by měly být především praktické, proto se používají lustry s nastavitelnou výškou.

Bodová svítidla

Bodová svítidla jsou velmi nenápadným ale zároveň elegantním řešením, především do kanceláří,  ale klidně i do domácnosti. Bodová svítidla mohou sloužit na osvícení celé místnosti, nebo je možné je použít na osvětlení konkrétních míst, jako jsou police nebo zrcadla. Obvykle se dodávají i s LED žárovkami a jejich výhodou je, že jsou energeticky úsporné.

Podhledová svítidla

Podhledová svítidla jsou charakteristické tím, že jsou nainstalované pod stropem tak, aby byla téměř neviditelná. Vhodné jsou více do moderních interiérů. V případě využití podhledových svítidel v koupelně nebo na jiných místech se zvýšenou vlhkostí je důležité myslet na to, aby měla svítidla zvýšenou odolnost vůči vlhkosti.

Stolní lampy

V kategorii stolních lamp můžete najít například dřevěné lampy, světla do zásuvky, LED lampy, kancelářské stolní lampy nebo dokonce kosmetická zrcadla. Každý typ lampy dokáže uspokojit jiné potřeby, díky svým jedinečným funkcím. Důležitou roli hraje jejich design, který může být zajímavým doplňkem místnosti.

Stojací lampy 

Stojací lampy mohou kromě své funkčnosti i příjemně esteticky doplnit prostředí. Právě proto tato kategorie nabízí široké spektrum retro lamp, designových stojacích lamp nebo LED lamp, které mohou zaujmout svým moderním designem.

Kolejnicový systém osvětlení

Další moderní alternativou je kolejnicový systém osvětlení. Díky tomuto systému můžete kombinovat více typů světel. V nabídce lze nalézt jednofázové nebo třífázové systémy. 

Kolejnicový systém osvětlení nabízí možnost zvolit nejen intenzitu osvětlení nebo barvu, ale také to, jak budou jednotlivé světelné zdroje rozmístěny v prostoru a navíc dává možnost to během pár vteřin změnit bez nutnosti složité montáže.

Pro instalaci stačí vyskládat kolejnice podle požadovaného tvaru a světla zapojit a osadit na libovolný úsek kolejnice. Je to skvělá volba pro domácnosti i prodejny, kde je zapotřebí dynamické, elegantní a designové řešení osvětlení.

Koupelnová svítidla

Při výběru koupelnových svítidel je důležité myslet především na vlhkost vzduchu a stříkající vodu. Základním parametrem je stupeň ochrany proti vniknutí vody a pevných částic – IP. Čím vyšší hodnota IP, tím vyšší odolnost by mělo zařízení mít. První číslice přináší informaci o ochraně před vniknutím prachu, druhá o ochraně před vniknutím vody. 

V místech, kde hrozí bezprostřední kontakt svítidla s vodou, je vhodné volit svítidla s ochranou alespoň IPx5. V místech od vzdálenosti 60 cm lze využít koupelnová světla s IP44. V ostatních částech koupelny bude stačit ochrana IP20.

Svítidla s pohybovým senzorem

Svítidla se senzorem pohybu je vhodné instalovat především na chodbách a v předsíni. Ušetří tak problémy s chozením po domě po tmě i když máme plné ruce.

Senzory pracují většinou s technologií PIR snímač pohybu, který reaguje na infračervené záření vycházející z lidského těla. Svítidla s čidlem mají ve svém záběru jisté prostředí, které pozorují. V případě, že je toto prostředí narušeno, světlo se automaticky zapne.

Svítidla na dálkové ovládání

Svítidla na dálkové ovládání umožňují rozsvítit nebo zhasnout pomocí vypínače světlo, aniž bychom se museli postavit z postele nebo gauče. Toto ovládání ocení především osoby s omezenou schopností pohybu.

Nábytková svítidla

Nábytková svítidla jsou výhodným řešením, potřebujeme-li doplňkové světlo například na kuchyňskou linku nebo do skříně. Některá světla mají dokonce zabudovaný senzor pohybu, a tak se rozsvítí při otevření skříně. V rámci šetření můžeme vybrat úsporná LED světla.

Orientační svítidla

Orientační světlo se používá převážně k nepřímému osvětlení jako chodbové a schodišťové osvětlení, ale klidně jej můžeme použít i do ložnice nebo obývacího pokoje. Obecně se vyznačují tím, že neoslňují a spotřebovávají málo energie.

Technická svítidla

Technická svítidla by měla splňovat specifické nároky technických místností, průmyslových budov ale i domácích dílen. Měly by vydržet nárazy i náročnější podmínky. Mezi technická svítidla řadíme například lineární, metalhalogenidová, přisazená, nouzová, prachotěsná nebo mřížková svítidla.

Jak vybrat vnitřní osvětlení?

To, jaké světlo bude do místnosti nejvhodnější, závisí na vašich individuálních potřebách. Při výběru vhodného světla se vyplatí zohlednit:

  • Velikost místnosti
  • Účel místnosti
  • Styl interiéru
  • Technické parametry
  • Náklady

Velikost místnosti a výběr interiérového osvětlení

Při výběru vnitřního osvětlení je velmi důležité zohlednit velikost místnosti. Pro dostatečné osvětlení rozsáhlejšího prostoru je zapotřebí více typů osvětlení. Nesmíte při tom opomenout výšku stropu.

V případě vysokého stropu můžete vybrat masivnější závěsný lustr, zatímco u nižšího stropu dáte přednost nástěnné nebo stojací lampě, která prostor opticky zvětší.

Významným faktorem je také množství přirozeného světla, které přichází přes okna.

Účel místnosti a výběr interiérového osvětlení

Různé činnosti vyžadují různé typy osvětlení. Do dětského pokoje se po estetické i praktické stránce hodí jiný typ osvětlení než do koupelny nebo kuchyně. Dokonce iv jedné místnosti se mění potřeba osvětlení. 

Například v kuchyni pro osvětlení jídelního stolu je vhodnější lustr, zatímco pod kuchyňskou linku se hodí zářivková svítilna

Styl interiéru a výběr interiérového osvětlení

Jelikož se při zařizování domácnosti světla většinou kupují až na závěr, neměl by být problém sladit je s ostatním nábytkem. Do některých interiérů mohou být vhodnější dominantnější kousky stojících lamp nebo lustrů, které na sebe strhnou pozornost, do moderně minimalisticky zařízených místností mohou být vhodnější bodová nebo nástěnná interiérová světla.

Technické parametry a výběr interiérového osvětlení

Při výběru správného osvětlení hrají významnou roli i technické parametry.  

Stupeň krytí

U koupelnových svítidel je důležité zaměřit se na odolnost vůči vlhkosti, která je vyjádřená zkratkou IP.

Výkon a příkon

Příkon udává množství energie spotřebované za jednotku času. Ovlivňuje tak, kolik zaplatíme za spotřebovanou elektrickou energii. Výkon svítidla se udává ve wattech (W) a určuje intenzitu světla. Při výběru je potřeba stanovit si priority. Pokud je prioritou nízká spotřeba, vyberte světlo s co nejnižším příkonem a pokud je prioritou největší svítivost, vyberte světlo s maximálním výkonem.

Světelný tok

To, jaké množství světla bude zapotřebí, lze vypočítat – rozhodujícím faktorem je tok světla a velikost místnosti. Při výběru světla byste se měli zaměřit především na světelný tok, který se vyjadřuje v lumenech. 

Světelný tok (lm) udává intenzitu světla vyzařovaného světelným zdrojem. Setkat se můžete is jednotkou lux (lx), která označuje stupeň osvětlení a je definována jako počet lumenů na metr čtvereční.

Počet lumenů lze nalézt na krabičkách žárovek. Pro orientaci v jednotlivých hodnotách svítivosti si můžete pomoci následujícím přehledem:

  • Dekorativní světla: 130 lm až 240 lm
  • Stolní lampy: 250 lm
  • Bodová světla: 400 lm
  • Centrální svítidla a lustry: 800 lm

Pro výpočet potřebného světla je důležité znát také plochu místnosti a její účel. V tomto směru, mohou pomoci normy ČSN, které uvádějí doporučenou průměrnou intenzitu osvětlení pro každou místnost. Vyjadřuje se v luxech.

  • Zásoby: 50 lx
  • Garáž: 75 lx
  • Chodby: 100 lx
  • Garáž s dílnou, schodiště, chodba: 150 lx
  • Ložnice, šatny, toalety, koupelny a jídelny: 200 lx
  • Dětské pokoje, čtenářské koutky, studovny: 300 lx
  • Kuchyňské skříňky: 500 lx 

Následně se toto číslo vynásobí počtem metrů čtverečních v místnosti a zjistí se počet lumenů.

NAPŘÍKLAD: Chodba, která má 10 m2, bude potřebovat 1000 lumenů, protože 100x10=1000. 1 000 lumenů pak můžete rozdělit mezi několik zdrojů světla, například centrální světlo a lampu na nočním stolku. 

U LED světla je výpočet ještě jednodušší. Podle odborníků byste měli zvolit 4 W/m2 LED osvětlení do kuchyně a pracovny a 2 až 3 W/m2 osvětlení do obývacího pokoje, dětských pokojů, koupelny a ložnice. Na chodbách a ve sklepích postačí 1 W/m2.

Náklady

Spotřeba elektřiny není jediným faktorem, který je třeba zvážit při počítání nákladů. Důležitá je i životnost světelného zdroje, délka záruky a pořizovací cena. V současnosti k nejúspornějšímu osvětlení patří právě LED svítidla. Stejně tak LED světelné zdroje, jako jsou LED žárovky nebo zářivky, pomohou oproti klasickým zdrojům ušetřit. 

Vliv světla na psychiku

Přirozené světlo je výjimečným prvkem, který má pozitivní vliv na zdraví člověka. Pozitivně ovlivňuje všechny věkové kategorie a jeho nedostatek může způsobit poruchy spánku, zvýšit hladinu stresu, podporovat obezitu a únavu. 

Umělé světlo tedy není náhradou za přirozené světlo a snaží se mu jen přiblížit. Umělé světlo, by mělo přinášet:

  • Zrakovou pohodu - celkový příjemný pocit z vnitřního prostoru i při nedostatku denního světla
  • Zrakový výkon - dostatek světla pro konkrétní úlohu

ZAJÍMAVOST: Podle psychologa Jiřího Nováka cítí ženy a muži světlo rozdílné. Muži v 80% preferují ostré zářivkové světlo a až 85% žen si vybere tlumené žárovkové světlo s červenou složkou.

Teplota světla

Barva světla má významný vliv na celkový vzhled místnosti a dotváří atmosféru v ní. To, jaká barva se do místnosti hodí, záleží především na účelu místnosti. Obecně však platí, že teplejší barvy jsou vhodnější pro relaxaci a studené barvy pro práci a produktivitu. 

Barva světla se označuje v Kelvinech a čím méně Kelvinů, tím teplejší světlo. Někdy se nazývá také teplota chromatičnosti světla (CCT – Correlated Colour Temperature, neboli korelovaná teplota světla).

Teplá barva

Pod teplou barvu řadíme škálu od oranžové, přes žlutou až po teplou bílou. Těmto barvám odpovídá označení na žárovkách přibližně do 3000 K. Vytváří pocit pohody a relaxační atmosféru a dokáže zútulnit místnost. Teplé barvy jsou vhodné do místností, ve kterých chceme relaxovat a odpočívat.

Neutrální bílá

Barva světla 4000 K odpovídá neutrální bílé barvě. Tento odstín by se měl nejvíce podobat dennímu světlu. Podporuje aktivitu, koncentraci a zvyšuje produktivitu. Vhodné je proto do místností, ve kterých pracujete, studujete a potřebujete se soustředit.

Studená barva

Pokud hledáte studené barvy, sáhnout byste měli po žárovkách s označením 6000 K a výše. Studené světlo začíná na odstínech studené bílé po světle modrou a modrou, vždy v závislosti na zvolené teplotě. Tyto barvy podporují koncentraci, protože oči jsou při tomto osvětlení méně unavené. 

Jaký je rozdíl mezi vnějším a vnitřním osvětlením?

Základní rozdíly, které je třeba zohlednit při výběru vnějšího a vnitřního osvětlení jsou:

  • Účel osvětlení – Jak vyplývá z názvu, venkovní osvětlení se používá k osvětlení venkovních prostor, jako jsou například parkoviště, chodníky a terasy, zatímco vnitřní osvětlení se používá k osvětlení vnitřních prostor, jako jsou například kuchyně, koupelny a obývací pokoje. 
  • Odolnost vůči povětrnostním vlivům – Venkovní osvětlení musí být navrženo tak, aby bylo odolné vůči povětrnostním podmínkám, jako jsou například déšť, vítr, sníh a extrémní teploty. Vnitřní osvětlení obvykle nemusí mít stejně velkou odolnost vůči počasí.
  • Bezpečnostní opatření – Osvětlení do exteriéru musí být navrženo s ohledem na bezpečnost. Musí být odolné vůči vandalismu, krádeži, požárům a jiným nebezpečným situacím. Na druhé straně vnitřní osvětlení je obvykle méně vystaveno těmto rizikům, ale stále se musí zohlednit bezpečnost, zejména pokud se jedná o osvětlení v koupelně nebo v kuchyni. 
  • Design – Při venkovním osvětlení hraje hlavní roli funkčnost a design je až na druhém místě. Při výběru vnitřního osvětlení bývá priorita kladena především na design.
  • Typ světelného zdroje – Venkovní osvětlení často vyžaduje výkonnější světelné zdroje než vnitřní osvětlení, aby mohlo osvětlit větší plochy. Na druhé straně vnitřní osvětlení může být zaměřeno na vytváření určité atmosféry a používat méně výkonné světelné zdroje, jako například žárovky s nižším výkonem. 

Spotřeba energie – Při výběru osvětlení je třeba zvážit i spotřebu energie. Venkovní osvětlení obvykle vyžaduje více energie než vnitřní osvětlení a často je třeba, aby bylo osvětlení zapnuto po celou noc.

Nejprodávanější

5470 schodiskove svietidlo kurs led d 1 6w black neutral white
 
550 Kč
(458 Kč bez DPH)
5113 stropne bodove prisadene svietidlo rolen led 15 w black neutral white
581 Kč
(484 Kč bez DPH)
5104 stropne bodove prisadene svietidlo rolen led 3w black neutral white
 
282 Kč
(235 Kč bez DPH)
poistenie zasielky
 
26 Kč
(22 Kč bez DPH)
6844 podhladove bodove svietidlo movi ozzo 221 an gu10 copper
 
87 Kč
(73 Kč bez DPH)
6577 nastenne bodove svietidlo tenor gu10 3l black
Bodové svítidlo TENOR GU10 3L BLACK
Skladem (>50 ks)
Kód: 4073
 
954 Kč
(795 Kč bez DPH)
7117 ramik na bodovu ziarovku gu10 hranaty luba d black
132 Kč
(110 Kč bez DPH)
7111 ramik na bodovu ziarovku gu10 kruhovy luba c black
 
124 Kč
(103 Kč bez DPH)
Stropní svítidlo LAGOS 10 white
Stropní svítidlo LAGOS 10 white
Skladem (>50 ks)
Kód: SL.0996
 
371 Kč
(309 Kč bez DPH)
6565 nastenne bodove svietidlo tenor gu10 1c black
 
369 Kč
(308 Kč bez DPH)
Stránka 1 z 1 - 5 položek celkem
DUCA Plafon 30 1X10W LED 3000K colorless
377 Kč bez DPH
452 Kč
Kód: 13-60099
7105 stropne bodove prisadene svietidlo indi d gu10 black
Novinka
290 Kč bez DPH
348 Kč
Kód: 4048
7102 stropne bodove prisadene svietidlo indi d gu10 white
Novinka
290 Kč bez DPH
348 Kč
Kód: 4047
7099 stropne bodove prisadene svietidlo indi c gu10 black
Novinka
273 Kč bez DPH
327 Kč
Kód: 4046
7096 stropne bodove prisadene svietidlo indi c gu10 white
Novinka
273 Kč bez DPH
327 Kč
Kód: 4045
Doručení ZDARMA
Doručení ZDARMA
k objednávce nad 1000 kč